W języku angielskim czuję się niezręcznie rozmawiając z osobą widocznie ode mnie starszą, gdy muszę mówić do niej per ty. You to, you tamto, you to zrób – wiesz o co chodzi. Wzięło się to u mnie zapewne z Polski, gdzie wszyscy mają na imię Pani lub Pan.

Bardzo ważne jest, abyś wiedział jak brzmi poprawna wymowa holenderska. Oczywiście na blogu bardzo ciężko jest przekazać w łatwy sposób wymowę, gdyż opieramy się o tekst. Jednak obok słowa, które pojawiło się po raz pierwszy w artykule znajduje się ikona którą możesz nacisnąć i odsłuchać nagrania lektora.

Osoby w języku holenderskim

Tu na szczęśnie jest podobnie jak w języku polskim. W oficjalnych rozmowach (np. w urzędzie), czy z osobami starszymi używa się form Pani/Pan/Państwo. No dobrze, ale po kolei. Przyjrzyjmy się wszystkim osobom w języku holenderskim (zaimkom osobowym) które mamy do dyspozycji.

liczba pojedyncza (singularis)
ik jaIk heet Jeremiasz. (Mam na imię Jeremiasz.)
jijtyJij heet Bonifacy.
hijonHij heet Gienek.
zijonaZij heet Brunhilda.
hetono
uPan/PaniU heet Leokadia.

O odmianie czasowników będzie w osobnym wpisie. Na razie musisz wiedzieć tylko, że w powyższych przykładach użyłem czasownika heten (nazywać się). Jego odmiana jest dość prosta bo jest tylko jedna dla osoby pojedynczej. Jak już zapewne zauważyłeś jest to heet .

Przy okazji będziesz widział jak się komuś przedstawić – Ik heet (tutaj wstaw swoje imię).
liczba mnoga (pluralis)
wijmyWij wonen in Rotterdam. (My mieszkamy w Rotterdamie.)
zijoniZij wonen in Polen.
julliewyJullie wonen in Cambodja.
uPaństwoU wonen in Amsterdam.

Teraz już wiesz, że czasownik wonen oznacza mieszkać. Ale uważaj bo tak odmieniony czasownik używa się tylko do liczby mnogiej.

Przy okazji będziesz widział jak powiedzieć gdzie mieszkasz – Ik woon in (wstaw miejscowość).

Nam Polakom trochę dziwne może wydawać się używanie w zdaniach zaimków osobowych zwłaszcza “ja, ty”. Po polsku raczej rzadko się mówi ja widzę (ik zie), ja idę (ik ga), ty robisz (jij doet), a tutaj to standard.