Nie jestem uzdolniony językowo i z pewnością nie mam talentu do języków. Męczyłem się przez lata próbując nauczyć się języka niemieckiego i irlandzkiego w szkole. Po przeprowadzce do Hiszpanii i intensywnej nauce hiszpańskiego przez sześć miesięcy wciąż nie potrafiłem mówić w innym języku niż angielski. Tak mówi o sobie Irlandczyk Benny, który obecnie rozmawia płynnie w siedmiu językach.

Jeżeli zmagasz się z nauką jakiegokolwiek języka to wiedz, że nie jesteś wyjątkowy. Ja też się męczę, też szukam najlepszego dla siebie sposobu. Staram się dowiedzieć jak uczą się osoby, które posługują się kilkoma językami. Jaki jest wzór na naukę, czy można to przyspieszyć, pójść jakimś skrótem?

Obejrzałem ostatnio bardzo fajny wykład na TEDx, który prowadziła Lýdia Machová (polecam obejrzeć) na temat sekretu tkwiącego w nauce nowych języków. Ona sama zna ich dziewięć, ale nieustannie poszukuje nowych metod nauki, które pomogą jej uczniom. Przepytała swoich znajomych poliglotów i o to do jakich wniosków doszła.

Ciesz się z nauki języka obcego

Najgorsze efekty mam wtedy kiedy wątpię w sens swojej nauki. W głowie pojawiają mi się myśli, że język niderlandzki i tak mi się w życiu nie przyda i tylko tracę czas. Wszystkie te wymówki, które sam pewnie znasz. Mógłbym w tym czasie robić coś znaczenie łatwiejszego i przyjemniejszego jak rozpoczęcie kolejnego sezonu jakiegoś serialu, który prawdę mówiąc i tak niczego nie wniesie do mojego życia.

Lýdia opowiada o tym jak bardzo nudzą ją podręczniki do nauki języków, w których Joese szuka drogi na dworzec. Zamiast tego wybiera Harrego Pottera książkę, której czytanie sprawia jej faktyczną radość. 

Z tymi przykładem seriali mogłem nie do końca trafić. Bo jeżeli to byłby seriale w języku którego się chcesz nauczyć to czemu nie? Ja osobiście nie odnajduję się takiej formule, ale każdy przecież lubi coś innego. Sam pomyśl o tym co sprawia ci frajdę.

Jeżeli robisz to co łatwe, twoje życie będzie trudne.

Les Brown

Wybierz skuteczne metody nauki

Nie myjesz samochodu szczotką drucianą, nie zmywasz naczyń odkurzaczem. Dobór metody i narzędzi jest ważny bo pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu i nerwów. 

Jeżeli przepytasz stu poliglotów jak najszybciej nauczyć się języka obcego to odpowiedzi będą różne. Często będą się wręcz wykluczać, bo co działa u jednych, nie sprawdza się u drugich. Tak naprawdę nie ma jednego uniwersalnego sposobu i wcale nie trzeba wyjeżdżać za granicę. Naukę najlepiej zacząć od sprawdzenia jak oni się uczą. Wielu poliglotów (także w Polsce) dzieli się tą widzą.

Benny odkrył, że aby nauczyć się mówić po hiszpańsku musi zacząć… mówić. Odkrywcze prawda? Jak myślisz od czego trzeba zacząć? Nauczyć się kilku słówek? Może całych zdań? Oczywiście to się przyda, ale najważniejsze jest przestać się bać. Nie ma co się czarować błędy będą przytrafiały się cały czas. 

To co mogę ci podpowiedzieć to ucz się słówek! Systematycznie, w regularnym odstępach czasu. Przypomnij sobie jakikolwiek sprawdzian w szkole. Na pewno uczyłeś się całej listy na pamięć, którą i tak zapominałeś.

Dzisiaj to zadanie jest ułatwione dzięki takim aplikacjom jak Anki, Memerise, czy Quizlet. Jeżeli wolisz bardziej po staremu to przygotuj sobie tradycyjne fiszki z przegródkami. Korzystaj z listy najpopularniejszych słówek i dokładaj do tego swoje własne, których używasz na co dzień.

Stwórz swoją rutynę

Niewiele osób ma ten luksus, że może oddać się w pełni swojej pasji i nic innego nie robić. Ja tak nie mam, ty pewnie też nie. Zresztą nikt nie mówi, że mamy się uczyć siedmiu języków na raz. Chodzi nam tylko o ten jeden, język niderlandzki.

Czas na naukę trzeba sobie znaleźć. Nie ma co się oszukiwać, sporo czasu przecieka nam przez palce w ciągu dnia na rzeczy, które donikąd nas nie prowadzą. Być może na przerwie w pracy możesz powtórzyć kilka słówek, poczytać coś w języku obcym. W zakorkowanej Holandii masz sporo czas w drodze do i z pracy na posłuchanie czegoś. 

Rutyna w przypadku nauki nie jest zła. Jeżeli wypracujesz swoją będzie znacznie łatwiej. Nie będziesz się zastanawiać od czego zacząć, kiedy się pouczyć i co więcej czy w ogóle zacząć.